Ze života školky

Ze života školky

Podzimní hra a hrátky

Máme rádi zvířata, tak zní naše celoroční školičkové téma, a proto nás zvířátka provázela i dvěma listopadovými akcemi.

Jako první se konala podzimní hra na zahradě. A i přesto, že podzimní počasí je někdy opravdu náladové a hra se musela několikrát odložit, nakonec se podařilo najít vhodný nedeštivý den. To už byl ježek František i se svými záludnými úkoly plně připravený na děti i jejich rodiče.

O pár dní později jsme se společně setkali na hudebních hrátkách ve třídě, to už si mohlo pršet, jak chtělo. A protože se právě příroda ukládá k zimnímu spánku, vypravili jsme se prozkoumat les a jeho zvířecí obyvatele. Prošli jsme lesem plným roztodivných zvuků, o které se postarali naši rodiče, cestou potkali vejra, ježka a donce lišku, která právě uklízela své doupátko. S každým zvířátkem jsme si zanotovali písničku (tu jsme mimochodem bravurně zvládli zahrát i na hudební nástroje), zaměstnali jsme šikovné ruce a vyrobili si zvířátka z papíru a na závěr si také společně zatančili. Nálada byla jako vždy radostná a my se už těšíme na další setkání se zvířátky.

 phoca thumb l pb070045  phoca thumb l pb090052  phoca thumb l pb090058

Týden zdraví - říjen 2017

V týdnu od 16. - 20. října jsme se společně věnovali tomu nejdůležitějšímu co máme - našemu zdraví. Povídali jsme si nejen o tom, jak se lépe chránit před nemocemi a nebezpečnými situacemi, ale také jak se kvalitně a vyváženě stravovat. Právě zdravá výživa byla hlavním tématem interaktivního pořadu Hrátky zdravé pětky, při kterém si děti zatančily, hrály pohybové hry, tvořily zelenino-ovocné obrázky, ale hlavně se dozvěděly, které druhy potravin by si měly dopřávat často a které jen vyjímečně. A protože k základní hygieně našeho těla patří i čištění zubů, navštívila nás paní dentistka, která nám ukázala, jak správně na to. 

PA180490 2  PA190615  PA200627

Seznamovací dny - říjen 2017

Už se známe zase o něco lépe! Jako každý rok, tak i letos proběhly první říjnový týden seznamovací dny. Pro děti a jejich rodiče si učitelé připravili různorodé programy spojené s třídním maskotem. A tak na nástěnkách visely pozvánky na želví a žabí setkání, čertí táborák či pavoučí dílničku. Děti předvedly rodičům krátké programy plné písniček, říkadel či tanečků, které se stihly během měsíce září naučit, plnily různé úkoly, nebo si na třídách tvořily drobné výrobky. A ty třídy, které bláznivé podzimní počasí nezahrnulo sprškou kapek, mohly dokonce na zahradě slavnostně zažehnout oheň přátelství a opéct si na něm buřtíky nebo jiné pochutiny.

phoca thumb l img-20171002-wa00071  phoca thumb l pa0301421  phoca thumb l pa0502101

Indiáni na Lehovci - červen 2017

Na přelomu května a června jsme se rozhodli navštívit dalekou Ameriku a její původní obyvatele - indiány. V třínedělním projektu jsme se dozvídali zajímavé informace o životě indiánských kmenů, společně s nimi jsme si vyráběli zbraně a lovili bizony, stříleli z luku, plížili se, vyráběli si čelenky, bubnovali na drumbeny a u ohně tančili opravdovské indiánské tance.

Vyvrcholením celého projektu bylo závěrečné indiánské loučení s předškoláky a jejich pasování na školáky. Nebylo to však jen tak - indiáni museli své dovednosti prokázat před samotným indiánským náčelníkem Ryšavou liškou a radou starších. Ovládnutí indiánských tanců, zpěvu i samotnéha jazyka - to vše museli malí indiáni z kmene Lehoveckých špuntů obhájit. Nakonec se jim to povedlo a náčelník společně s indiánkami dětem předal zaslouženou odměnu - náhrdelník se zvířecím zubem, jejich portfolia a další drobné dárky. Po smlsnutí si na dortu se v podvečerních hodinách vydali indiánští školáci na cestu do lesa za pokladem, který jim ukryl sám šaman. Poklad se podařilo najít a po jeho rozdělení děti čekala závěrečná zkouška statečnosti - přespání ve školičce. I tento úkol indiáni zvládli, a tak už je jejich náčelníci mohou bez obav vypustit na další životní cestu.

P6130171 P6130320 P6130220

 

Školkový pětiboj 3 školek - květen 2017

Vyvrcholení sportovního týdne se konalo v pátek 19. 5. Vybraní předškoláci se účastnili druhého ročníku Olympiády 3 školek, která se konala na sportovním hřišti v Hloubětíně. S dětmi ze sousedních školek si předškoláci změřili síly ve skoku, hodu, běhu, přetahování a štafetě. Atmosféra byla strhující a děti předvedly opravdu skvělé výkony.

A přestože víme, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, i letos se můžeme pochlubit 1. místem a získaným zlatým pohárem.

P5190347  P5190413  P5190444

Výlet do Mirákula - květen 2017

Ve středu 17. 5. jsme odjeli s našimi natěšenými předškoláky do parku Mirákulum ve středočeských Milovicích.

Před otevřením jsme se stihli ještě posilnit a pak už hurá na nejrůznější atrakce. Vyzkoušeli jsme obří trampolíny, lanová centra, prolézačky, klouzačky i tobogány, navštívili kontaktní minizoo a také jsme si prošli naučnou lesní stezku. Bylo toho tedy více než dost a k tomu nás ještě celé dopoledne pozorovalo sluníčko z modré oblohy. No prostě paráda.

A i když by děti chtěly ještě na další a další průlezky, museli jsme všichni v poledne nasednout do autobusu a vyrazit do školky na oběd - však nám při tom řádění také pěkně vyhládlo.

IMG 0083  P5170267  P5170281

Slet čarodějnic - duben 2017

I přes nepřízeň počasí se dne 26. 4. slet lehoveckých čarodějnic uskutečnil. Malé čarodějnice a čarodějové byli nejdříve z čarodějné vrchnosti trochu nesví, ale nakonec se při plnění úkolů všichni skamarádili.

Malé čarodějnice kreslily pavouky, poznávaly po hmatu oblíbené domácí mazlíčky čarodějnic, lovily pavouky, vybíraly hmyz ze slizové polévky, házely zvířátka do houpací sítě, létaly na koštěti a musely si zapamatovat kouzelné obrázky a jména jednotlivých čarodějnic. Jestlipak si na ně ještě vzpomínáte?

phoca thumb l p42600701  phoca thumb l p42600951  phoca thumb l p42601071

Rodinné čtení v MŠ - březen 2017

V rámci projektu ,,Celé Česko čte dětem", do kterého je naše školka zapojena, jsme v měsících únoru a březnu pozvali rodiče do školky na předčítání pohádek pro děti. A protože této příležitosti využilo opravdu jen poskrovnu maminek, o to více bychom jim chtěli poděkovat. Děti všechny maminky s nadšením přivítaly a seznámily se s krásnými novými knihami a jejich pohádkovými hrdiny. DĚKUJEME.

P3130834 P3210080 P3290350

Pracovní ruch ve školce - březen 2017

V měsíci březnu panoval u nás v mateřské škole čilý pracovní ruch. V rámci projektu Ten dělá to a ten zas tohle se zpracovávalo v každé třídě odlišné téma.

Na třídě A - malí architekti vypracovávali stavební plán a návrhy domů, po vybagrování základů položili zedníci základovou desku a již se stavělo. Z kostek, papírových krabiček, víček, dřívek ale i z opravdových cihel. Dorazili i tesaři, pokrývači, vodaři, elektrikáři, malíři....prostě všichni, kteří jsou potřeba při stavbě domu.

Od zrníčka ke chlebíčku - tak znělo téma mravenců ze třídy B, kteří nejdříve zorali pole, zaseli zrníčka a když obilí vrostlo a dozrálo, tak sklidili a vymlátili. Zrna umleli v mlýně a s plnými pytli mouky odjeli k pekaři. A pak už se vesele peklo. Čerstvý chléb a kynuté koláčky provoněly celou školkou a odpoledne děti připravily ochutnávku pro rodiče.

Třída C se proměnila v opravdovou truhlářskou dílnu. Děti se nejříve důkladně seznámily s různými druhy dřeva a prozkoumaly všemožné pracovní nástroje. A s nimi řezaly, zatloukaly, hoblovaly i brousily. Ale také zjišťovaly, kde se vlastně dřevo bere, proč jsou lesy tak důležité a kolik věcí okolo nás je ze dřeva. Na závěr si děti za pomoci paní učitelek vyrobily kompletně vybavený pokojíček.

Děti ze třídy D provázel v projektu malý zahradník popleta, kterému děti pomohly připravit půdu, zasadit semínka obilí, trávy, zeleniny i kytiček. Společně také okopávaly, plely i zalévaly. Tím to ale neskončilo. Na kytičky přilétly pilné včelky a děti společně zjišťovaly, co všechno musí  zvládnout, než nám dají ochutnat sladký med.

Na třídě E  se dali do šití nových kalhotek pro krtka. S prací dětem pomáhali zvířecí kamarádi - žabka, čáp, ježek i mravenci se svým tkalcovským stavem. Za pomoci raka se podařilo kalhotky nastříhat, ušít i ozdobit výšivkou. Práce to byla náročná, ale výsledek stál za to.

V atriu školky jsme pak z celého projektu uspořádali výstavu spojenou z dražbou výrobků. Za vybrané peníze zakoupíme hru pro našeho nemocného kamaráda Matěje.

P3310369 P3310375 P3310377 P3310378

Ten umí to a ten zas tohle....2 (hudební hrátky) - únor 2017

Letos jsme se již po druhé sešli na hudebních hrátkách v rámci celoročního projektu ,,Ten umí to a ten zas tohle" a tentokrát jsme se vydali za ševcem a kominíkem. A protože jsme s hudbou kamarádi, u ševce jsme si nejenom ušili řádné boty, ale také si každý z nás zahrál na nějaký hudební nástroj a bravurně jsme zvládli kánon i obtížné říkadlové rondo. Poté jsme se vydali na další písničkovou cestu za kominíkem. Po cestě jsme vymetli všechny komíny a za dobrou práci jsme se odměnili tancem. Na závěr jsme si společně opět zazpívali píseň pana Wericha za skvělého doprovodu našeho školičkového orchestru.

 DSC0935  DSC0937  DSC0966

Vánoční světýlka - prosinec 2016

V úterý 13. 12. děti z naší MŠ rozsvítily vánoční lucerničky a lampiony, které jim posvítily na cestě za vánočními tradicemi a zvyky.

Děti si ulovily rybičku, kterou pak vyzdobily různobarevnými vzory. Spolu s rybičkou se děti vydaly prozkoumat odlitky z olova, které měly ty nejroztodivnější tvary a děti v odlitcích viděly nejrůznější zvířátka, květiny, stromy, klíče, nebo dokonce vílu, dětská fantazie v šeru předvánočního večera byla veliká. Na cestě jim svítily svíčky ukryté v ořechové skořápce, vyzkoušet si také mohly, jak vdavek chtivé dívky házely střevícem nebo jak těžké je najít vánoční hvězdičku v rozkrojeném jablíčku.

Na konci putování došly děti až k betlému, kde Ježíškovi zazpívaly vánoční koledy. Děti u Ježíška v naší rybářské síti zanechaly své krásně vyzdobené rybičky, aby jim ještě nějaký čas připomínaly společný zážitek a za svou práci si na památku a pro štěstí odnesly andílka.

 DSC0630   DSC0635

Ten umí to a ten zas tohle... (hudební hrátky) - listopad 2016

ozývala se v úterý 29. 11. z naší školičky píseň pana Wericha. Děti písničku sice moc neznaly, ale o to více si ji užívali naši rodiče, kteří se s námi zúčastnili letošních prvních hudebních hrátek. Společně s nimi a se školičkovou kapelou jsme se nejdříve vydali za krejčím. Pomohli jsme mu ušít kalhoty, zalátali jsme všechny díry a každý z nás si ušil něco pěkného na sebe. Pak jsme se přeměnili v kováře a kovářky, rozdělali si oheň, zahřáli kovadliny a už se ze všech stran ozývalo bouchání a klepání celého kovářského cejchu - však nás také bylo! A ty výrobky - hřebíky, podkovy, meče, mříže, ozdobné svícny....

A jak už to u nás chodí, při práci jsme si pěkně zazpívali, zatančili, zahráli na netradiční hudební náístroje a s pocitem dobře vykonané práce jsme se po setmění spokojeně vydali domů.

Hudební hrátky s návštěvou u krejčího a kováře odstartovaly náš letošní celoroční projekt ,,Ten umí to a ten zas tohle" a za dalšími řemeslníky se spolu vydáme zase v lednu.

  DSC0463  DSC0526 DSC 0431

 

Přípravy broučků na zimu - říjen 2016

- tak zněl název naší školkové podzimní hry na zahradě. Podzim už je v plném proudu, příroda se oblékla do barevného kabátku a některá zvířátka se pečlivě připravují na příchod zimy. Své o tom víme i my na Lehovci, a tak jsme si ve středu 19. 10. vyzkoušeli, co všechno musí obstarat svatojánští broučci, než se zachumlají k zimnímu spánku.

Společně s rodiči jsme vyráběli lucerničky, procvičovali se v letu, pomáhali kmotřičce rovnat dříví a také vyráběli koláčky ze slaného těsta. Nakonec jsme v připravené světničce přebrali potřebné zásoby na zimu a teď ať si klidně mrzne!

Odměnou nám byly opravdové makové koláče, které napekly naše paní kuchařky a také vyřezávaní broučci, kteří nám budou připomínat příjemně strávené podzimní odpoledne.

PA190677 2  PA190685 2  PA190696 2

 

Seznamovací dny  - září 2016

proběhly v posledním zářijovém týdnu. A protože slunečné a teplé počasí přímo vybízelo k venkovním radovánkám, dvě z našich tříd se rozhodly uspořádat táborák pro rodiče s dětmi. Nejprve si děti společnými silami nasbíraly v nedalekém lesoparku dříví (tedy spíše klestí), a protože se do akce zapojili i někteří rodiče, a podělili se s námi o svou část zásob na zimu, mohli jsme se pustit do školkového táboření.

Za třídou A - koťaty, dorazil na táborák sám kocour Mikeš a mravenečkům ze třídy B zase zpříjemnil odpoledne jejich kamarád Ferda Mravenec. Obě třídy předvedly rodičům své třídní rituální říkanky a písničky a poté plnily úkoly od pohádkových maskotů. Na závěr nechyběly medaile a hlavně voňavé buřtíky, které si děti nad praskajícím ohněm za pomoci rodičů opekly.

Ale také ostatní třídy si užily příjemné odpolední chvilky. Na třídě C u včelky Máji to při zdolávání přeletu nad rozkvetlou loukou a sbíráním pylových knedlíčků jen bzučelo. A pro děti a rodiče ze třídy D přichystal jejich psí kamarád překážkovou dráhu a nelehký úkol, a to vyrobit si masku pejska. Ze třídy E se zase linula vůně již od rána, děti tam totiž připravovaly pro rodiče občerstvení v podobě čokoládových muffinů. To bylo překvapení, když děti v kuchařských zástěrkách odpoledne servírovaly rodičům vlastnoručně připravené dobroty!

Zkrátka jsme si všichni užili příjemné odpoledne, kde jsme měli možnost se společně zase o trochu lépe poznat a vzájemně si popovídat. Už teď se těšíme na naše další společná shledání.

phoca thumb l 20160927 093350 phoca thumb l p9270398 phoca thumb l p9260195

Pirátské dobrodružství s přespáním v MŠ - červen 2016

Ve středu 8. 6. jsme se my - budoucí předškoláci - rozhodli zúčastnit se neobvyklé akce - pirátského dobrodružství spojeného s přespáním přímo v MŠ.

Vše začalo kolem půl sedmé, kdy jsme přišli společně s rodiči, prarodiči či sourozenci. Nejprve jsme se museli patřičně ,,voháknout", jak by řekli piráti, a tak jsme si ozdobili trička pirátskými motivy, jako jsou lebky, hnáty, kotvy a kormidla. Pak jsme zamávali rodičům na rozloučenou a opravdové dobrodružství začalo!

Paní učitelka Markéta nám vyprávěla příběh o slavném pirátovi, Jamesi Cookovi, který kdysi dávno ztroskotal na březích Kyjského rybníka, a který někde na Lehovci zakopal poklad a vytvořil mapu, která k němu vede. Nejdříve jsme v různých třídách našli tajemnou šifru, k jejímuž rozluštění pomohly staré listiny nalezené mezi ostatním dědictvím po Cookovi. Tajemný vzkaz ,,Nohy tvé se na břehu moře boří" nás zavedl na všechna školková pískoviště, kde jsme po důkladném pátrání, hrabání a kopání našli čtyři části mapy, v jejíchž středu jsme odhalili hřiště v nedalekém lese. Sice už se šeřilo, ale vidina pokladu nás tak nadchla, že jsme se pranic nebáli vydat se třebas do nejtemnějších hlubin lesa. Tam jsme našli ukrytou lahev s další mapou, která jasně odkazovala na nedalekou lavičku s blízkým, nízko rozvětveným stromem. Najít správný strom kupodivu nebyl velký problém - okolo jsme našli lebku a další kosterní pozůstatky, zřejmě patřící poslednímu strážci pokladu. Na některé padl strach, ale ten byl rychle zažehnán nalezeným pokladem, který jsme si spravedlivě rozdělili.

Pak už jsme utíkali zpátky do školky, kde jsme si dali večeři, oslavili naši úspěšnou výpravu rychlými špunty a šli  na kutě. Někteří sice v neobvyklém prostředí usínali pomaleji, ale nikdo neplakal a zanedlouho už se všem zdály sny o dalších budoucích pirátských dobrodružstvích.

DSC 0543  P6082754

 

Oslava 40. výročí MŠ - květen 2016

Naše mateřská škola byla poprvé otevřena 1. 9. 1976, a tak jsme se rozhodli toto kulaté výročí náležitě oslavit. Školičku jsme chtěli k jejím 40. narozeninám překvapit něčím neobvyklým, proto jsme do příprav zapojili i naše rodiče a společnými silami se nám to povedlo.

Rodinné tvoření pod názvem ,,Školička mýma očima" se setkalo s velkým ohlasem, a tak naše atrium rozkvetlo nápaditými, kreativními a v některých případech až uměleckými díly. To nás moooc potěšilo. Výstavu jsme doplnili výrobky dětí z keramického kroužku. Nové nástěnky ožily výstavou fotografií z let minulých i současných, dětskou kresbou a také soutěží ,,Hádej, kdo jsem", kde si všichni mohou zkusit uhodnout, jak vypadali zaměstnanci Školičky, když byli v předškolním věku.

Ve středu 25. 5. přivítala Školička v podvečerních hodinách všechny současné, ale také hodně bývalých zaměstnanců. Byla nás plná třída a některá setkání byla po dlouhých letech více než dojemná.

Děti si oslav užily nejvíce ve čtvrtek 26. 5. při rytířské slavnosti. Zhlédly divadlo, fandily svým rodičům, kteří se učili rytířskému umění, a také si samy mohly vyzkoušet, jak těžká je rytířská zbroj. A jaká to byla rána, když se vystřelilo střelným prachem.....ještě, že jsme měli všichni pro strach uděláno. Odpoledne jsme si zpříjemnili muffinami od našich paní kuchařek, domácími slavnostními perníčky a slunečními paprsky. Doslavili jsme, ale krásné vzpomínky a vyzdobené atrium nám zůstaly! Tak ještě jednou - všechno nejlepší Školičko.

DSC 0003  P5272449 P5272453

 

Školkový olympijský pětiboj - květen 2016

V úterý 17. 5. se na sportovním hřišti v Hloubětíně konalo veliké sportovní klání. Síly v olympijském školkovém pětiboji si porovnávali zástupci předškoláků ze tří školek Prahy 14 - MŠ Chvaletická, MŠ Zelenečská a složený tým z MŠ Štolmířská a Šestajovická. A že se nejednalo o ledajakou sportovní akci, jsme poznali již při slavnostním zahájení. Nechyběla olympijská ani česká vlajka a zažehnut byl dokonce také olympijský oheň. Poté se už děti rozmístily na předem určené disciplíny a začalo se závodit.

Nejprve se soutěžilo individuálně ve skoku z místa, hodu do dálky a běhu. Na výkonech dětí bylo vidět, že se ve školkách na olympiádu poctivě připravovaly. Ve druhé části sportovního zápolení se školkové týmy vzájemně utkaly ve štafetě a v přetahování. Odhodlání, zarputilost, bojovnost, ale také vzájemné fandění, podpora a radost z pohybu - tak by se dala vyjádřit atmosféra sportovního dopoledne.

A i když se celá olympiáda odehrávala ve znamení ,,není důležité vyhrát, ale zúčastnit se", na závěr došlo na vyhlášení výsledků v jednotlivých disciplínách a také celkové umístění školek. A jak to dopadlo? No přeci úspěchem, všechny školky se totiž umístily na stupni vítězů a mohly tak nad své hlavy pozvednout obdržený pohár - našim dětem se podařilo vybojovat zlato! Všechny děti si odnesly diplom, odměnu a spoustu sportovních zážitků.

Školkový pětiboj se opravdu povedl, a tak společně věříme, že byl sice první ale ne poslední.

Sportu zdar a školkovému pětiboji zvlášť!

P5172148 P5172164  P5172245

 

 

Týden malých záchranářů - květen 2016

Na toto téma se každý rok všichni velmi těšíme. Ve školce si hrajeme na hasiče, záchranáře a policii, povídáme si o možných nebezpečných situacích, honíme zločince, učíme se poskytnout první pomoc, vzájemně se obvazujeme a léčíme se. Ti starší z nás už vědí, jaké vytočit číslo, abychom si přivolalai pomoc.

V úterý 3. 5. jsme my - předškoláci mezi sebou přivítali strážníky Městské policie, záchranáře a hasiče. Ti nás poučili, jak se máme chovat, abychom se vyvarovali nebezpečných sitací, ukázali nám i pomůcky, které potřebují ke své práci - vakuové lehátko pro zraněné, hasičský nehořlavý oblek a pomůcky pro zdolání požáru...

Mnozí z nás si mohli tyto pomůcky i vyzkoušet - lehnout si do vakuového lehátka, vyzkoušet vakuové dlahy, nasadit si hasičskou helmu, podržet si na chvíli hasičské kladivo.... Všichni jsme si z tohoto dopoledne odnesli mnoho zajímavých zážitků, ale i drobné dárky, které nám záchranáři předali.

Ve středu 4. 5. k nám do školky přijela opravdová sanitka. Nebojte, nikomu se nic nestalo! Přijel s ní záchranář (tatínek ze třídy D) - pan Schorný, o své práci nám vyprávěl a předvedl nám kompletní vybavení sanitky. Mohli jsme si vyzkoušet transportní lehátko i židli pro pacienty, omrkli jsme vnitřek sanitky a poslouchali, jak sanitka houká a bliká. Moc děkujeme!

P5031872 P5031890  P5041992

 

Není čtvrtek jako Čtvrtek - jarní hra na zahradě - duben 2016

Ve čtvrtek 14. 4. jsme se na zahradě naší Školičky pídili po tom, proč není čtvrtek jako Čtvrtek a proč se za pohádkou musí až do Jíčína. Dozvěděli jsme se, které pohádkové postavy do tohoto města opravdu patří, jak se pan spisovatel doopravdy jmenoval a proč se stal spisovatelem. Při plnění úkolů jsme cestou hledali poschovávaná písmenka, která tvořila spisovatelovu skautskou přezdívku. Přestože byla některá písmena hodně dobře schovaná, kvíz jsme nakonec vyluštili a získali odměnu, která se hodí každému malému spisovateli. Tak hurá do psaní!

P4141554 P4141575 P4141647

Krokovy dcery - únor 2016

Ve čtvrtek 25. 2. jsme se opět sešli na hudebních hrátkách s cílem proniknout do historie našich předků. Volně jsme navázali na putování praotce Čecha a ocitli se v době života tří dcer vojvody Kroka. Dozvěděli jsme se, čím se Krokovy dcery zabývaly a kde žily. S Tetou jsme ,,vytesávali" starodávné bohy z vlastních těl. Spolu s Kazi jsme se zúčastnili hrdinného dopadení strašlivé příšery - divočáka, která byla postrachem všech lidí v okolí Vyšehradu. A nakonec jsme byli svědky Libušina proroctví, nalezení Přemysla Oráče. Načež jsme se ocitli na jejich svatbě, kde se hojně tancovalo a hodovalo. Celým příběhem nás opět provázely písničky, které jsme s chutí doprovodili na hudební nástroje a obdivovali rodiče, jak brilantně zahrály na xylofony a metalofon. A ani tentokrát nechyběla výtvarná chvilka. Kluci a tatínci vyrobili hrůzostrašného divočáka, kterého zdolali jako Bivoj a hrdě se s ním vyfotili. Holky a maminky si zase se zaujetím vyzdobily šaty, ve kterých Libuše věštila. Oba atributy si můžete prohlédnout v atriu MŠ. A kdo na hrátkách byl, jistě si vzpomene a zanotuje třeba tuto: ,,Krok byl otec moudrý a neměl stínu na duši, vychoval tři dcery, Kazi, Tetu, Libuši.....".

P2251177  DSC 0351  DSC 0432

 

Týden smyslů - únor 2016

V měsíci únoru proběhl v naší Školičce týdenní projekt, ve kterém jsme poznávali naše smysly. Každá třída měla za úkol prozkoumat jeden z těchto smyslů, a tak jsme zkoumali.

Třída B ochutnávala, co je sladké, kyselé, hořké nebo slané. Prozkoumávali jsme své mlsné pusinky a kontrolovali pečlivost vyčištěných zubů.

Třída D se proměnila v místo plné roztodivných vůní jako v chaloupce babky kořenářky. Očichávali jsme různé druhy koření, zeleniny a ovoce a povídali si o tom, jak správně o svůj nos pečovat. Také jsme zjišťovali, jak důležitý úkol mají pejskové při hledání ztracené osoby.

Třída A se proměnila v ordinaci očního lékaře, kde jsme si vzájemně vyšetřovali zrak a poznávali, jaké trápení má ten, kdo nosí brýle nebo o zrak dokonce přišel. také jsme vše důkladně prozkoumali pod lupou a objasnili si, k čemu slouží mikroskop či dalekohled.

Pro ty, kteří nevidí, je velice důležitý sluch a hmat. Druhý zmiňovaný pořádně prozkoumala třída C. A tak jsme se seznámili s Braillovým písmem, vyzkoušeli jsme si své jméno v tomto písmu napsat a dokonce došlo na otisky prstů.

Třída E měla za úkol prozkoumat sluch. Proto už teď vědí, jak moc je důležitý pro naši řeč a jak je důležité si sluch chránit. Zjistili jsme, co všechno vydává zvuk a poznali jsme všechny sluchové hádanky.

A jak to všechno probíhalo, se můžete přijít podívat do našeho atria, kde máme vše vystavené a popsané.

P2241087  P2241085  A  P2241082

 

Co je zdravé, je i dobré! - leden 2016

O tom jsme se přesvědčili ve školce při projektu ,,Týden zdravé výživy". Jaká jídla jsou pro naše tělo prospěšná a jaká méně, to jsme celkem všichni věděli. Ale co to vlastně je ,,zdraví" a jak o něj dobře pečovat, na to už měl každý jiný názor. Nakonec jsme se shodli, že nejdůležitější je správně a zdravě jíst a pít, sportovat, pečovat o své tělo a nezapomínat se smát. A protože zrovna v tomto týdnu řádili ve školce bacili, bylo téma s každodenní ochutnávkou zdraví prospěšných potravin více než aktuální. Ve školce nás navštívila specialistka na jídlo ze Zdravé pětky, která nám pomohla s orientací mezi zdravými a nezdravými pochutinami. Zatančila si s námi a připravila nám spoustu nakrájeného ovoce a zeleniny, ze kterého jsme si vytvořili obrázek, na kterém jsme si na závěr pochutnali. Od paní kuchařek jsme měli překvapení každý den. Ochutnávali a pojmenovávali jsme exotické i sušené ovoce, různé druhy syrové zeleniny, semínka, ořechy i klíčky. Byl to opravdu ,,výživný" týden, ze kterého jsme si uchovali nejen spoustu krásných vzpomínek, ale také nových chutí. Víte třeba, jak vypadá a chutná karambola, granátové jablíčko nebo chia semínka? My už ANO! 

kuchařka  semínka  zelenina

Jen vyhlášená soutěž o zdravý rodinný recept se neshledala s velkým úspěchem, což nás trochu mrzí. Zejména paní kuchařky se těšily na pomoc při sestavování zdravého a chutného jídelníčku. No nevadí, ony to jistě zvládnou samy. I za těch pár receptů zúčastněným rodinám děkujeme!

 

Zimní království královny Sněhulandy - leden 2016

Lednová sněhová nadílka nám přinesla ještě jedno překvapení - ožila královna Sněhulanda, která se i se svými dvořany přestěhovala k nám na spodní část zahrady a připravila pro nás zimní hru. Dozvěděli jsme se, odkud královna pochází, seznámili se s jejími rádci - Sportíkem, Chytrolínem, Fintilem, Notičkou a Barvičkou a splnili jsme všechny jejich úkoly. Pomohli jsme královniným poddaným uklidit její zem, prohlédli jsme si její kuchyň, zjistili, co Sněhulanda ráda jí a spočítali jsme všechny královniny vločky. Dokonce jsme poznali i královského draka, který chrlí sněhové koule, a sami si zkusili sněhovými koulemi zasáhnout cíl. Za odměnu nás čekala odměna hodná zimní královny - po obědě jsme si pochutnali na výborném nanuku.

P1200309  P1220384

 

Vánoční příběh - prosince 2015

Pravidelné zpívání koled, seznámení s mikrofonem, nácvik tanečků, hra na xylofon, zvonečky, sladění kapely a techniky, přípravy kostýmů a kulis a .... přípravy byly opravdu náročné, ale za tu nádhernou vánoční atmesféru, která vypukla ve čtvrtek 17. 12, za stmívání, to jistě stálo.

,,Byla jednou jedna dívka jménem Marie a ta měla za muže tesaře Josefa...." - tak vánoční povídání o narození Ježíška začalo. Děti se postupně přidávaly s tradičními i méně známými koledami, které se v průběhu prosince naučily a které nyní krásně zapadly do starodávného příběhu. A možná právě proto, že všechny písně doprovázeli muzikanti hrou na klávesy a kytaru, a vánoční tóny se linuly napříč sídlištěm, si děti užily vystoupení před početným publikem nejen z řad rodičů. Celý příběh s osvětleným Betlémem, opravdovou Marií, Josefem a dokonce i Ježíškem a andělem, byl i pro děti velkým překvapením. A že byl biblický příběh doprovázený dětskými zpěvy opravdu dojemný, potvrdilo nejedno vlhké oko a zjihlé srdce z řad rodičů i paní učitelek. Krásnou tečkou za vánočním setkáním bylo milé překvapení od Ježíška druhý den ráno - v každé třídě pod stromečkem čekaly na děti za odměnu dárečky.

IMG 8141 2 2800x1867 640x427

 

Mikulášská- prosinec 2015

V pátek 4. 12. zavítaly do Školičky kouzelné bytosti v podobě Mikuláše, dvou čertů a andělů. Děti jim zazpívaly naučené písničky, zatančily a ty odvážnější si i popovídaly či dokonce sáhly na čertovi rohy. A přestože všechny děti tvrdily, že vůbec nezlobí, čerti si pro jistotu některé označili černým uhlíkem na tváři. Naštěstí si čerti nikoho neodnesli a všechny děti si vysloužily malou odměnu :)

PC040430 640x427 

 

Putování praotce Čecha- listopad 2015

,,Vysoká i nízká, daleká i blízká, to je hora Říp, tady budem žít..."  to jsme si ve čtvrtek 19. listopadu společně s rodiči zapěli na tradičních hudebních hrátkách s barvičkami. Ale jak to vlastně všechno začalo?

Tématem letošních hrátek jsou Staré pověsti české a tak jsme se přesunuli hluboko do dějin našich předků - do období putování praotce Čecha za novou zemí. Sešlo se nás opravdu hodně, a o to více jsme si to užili. Celým příběhem nás provázel tajemný vypravěč a jako vždy nám každou písničku oživila školičková kapela.

A tak jsme si vyzkoušeli, jak se cítili lidé v zemi plné bojů a nepokojů. Poté jsme vyslyšeli bratry Čecha a Lecha, a společně přemýšleli, zda v zemi zůstat či ji opustit. Nakonec jsme se přeci jen vydali na strastiplnou cestu - hledat zemi zaslíbenou. Po cestě jsme museli překonat spoustu překážek a nebezpěčí. Nikdo z nás se ale nebál, vždyť nás ochraňoval vlastnoručně vyrobený amulet pro štěstí! Nakonec jsme se přeci jen protančili a prozpívali k cíli, a to když praotec Čech zvolal ,,...to je ta země zaslíbená - tady budem žít".

Na závěr jsme celou družinu putujících lidí nakreslili a vlepili na horu či její okolí. Hora Říp v atriu školky nám pověst bude i nadále připomínat. A my už se těšíme na jaro a s ním i na další pokračování Starých pověstí českých.

PB190303 640x427

 

 Podzimní hra s dráčkem Fráčkem - říjen 2015

Na podzim můžeme vidět spoustu draků, jak se vznáší nad zemí. I k nám do Školičky jeden drak ve středu 21.října zalétl. Jmenoval se Fráček, byl velmi hravý a přátelský, a tak do své hry na zahradě zatáhl nejenom nás děti ale i naše rodiče.

Nejdříve jsme si vyrobili malého kamaráda - dráčka, který nás doprovázel po celou hru a pomáhal nám plnit ,,Fráčkovy" úkoly. Za každý splněný úkol přibyl další barevný fáborek  na dračí ocásek. I když počasí bylo typicky podzimní, hru jsme si užili a s radostí splnili všech 8 úkolů. Na závěr nás čekala malá odměna. Jako vzpomínka na dráčka Fráčka nám na chodníku přek školkou zůstala spousta draků, které jsme nakreslili, aby měl Fráček také nějaké kamarády... Další draky si vyrobíme doma s rodiči, přineseme je do Školičky a vyzdobíme jimi celé atrium.

Děkujeme Fráčkovi za hezké odpoledne a kdo ví, třeba za námi příští rok opět přilétne.

PA210347 427x640

 

Seznamovací dny - září 2015

Na přelomu září a října proběhly na třídách seznamovací odpoledne pro rodiče a jejich děti. Rodiče mohli přijít za svými dětmi do tříd, pohrát si s nimi, společně se vyřádit při výtvarných a kreativních hrátkách a samozřejmě i pohovořit s p. učitelkami, někde se doknce plnily i úkoly. Seznamovací odpoledne se moc líbilo také třídním maskotům: A - opičce Agátě, B - méďovi Kuličkovi, C - tučňákovi Černofráčkovi, D - Rákosníčkovi a E - lišce Elišce. Všem zúčastněným rodičům a dětem děkujeme za krásné a pohodové odpoledne.Fotografie naleznete ve fotogalerii jednotlivých tříd.

 PA010158 640x427

 

 

 

 

 

 

Aktuality

Vánoční soutěž

pro rodinné týmy právě probíhá. Vymyslete společně s dětmi říkanku o vánoční hvězdě, napište ji, podepište a odevzdejte na třídě. Stačí krátká 4 veršová říkanka. Vyhodnocení soutěže proběhne na předvánoční...

Vánoční hvězda

Podvečerní akce pro děti a jejich rodiče proběhne ve středu 20. 12. od 16 hod. na zahradě MŠ. Doprovod dospělé osoby je nutný, rodiče budou po celou dobu konání akce zodpovídat...

Třídní emaily

slouží pro nenaléhavou komunikaci s třídními učitelkami a omlouvy. Email každé třídy naleznete v sekci ,,kontakty".  Prosíme rodiče předškolních dětí, aby své děti omlouvali právě prostřednictvím třídních emailů - je potřeba...