Ze života školky

Ze života školky

Šijeme, šijeme a zase šijeme aneb společně to zvládneme

Všichni zaměstnanci naší Školičky se v této těžké době spojili pro dobrou věc. Vzhledem k vážnosti situace a tristnímu nedostatku roušek v ČR jsme se rozhodli, že se pustíme do šití. A tak se část školky, ale i domácnosti našich zaměstnanců, změnily v šicí dílny. Dělba práce se rozjela ve velkém - někdo stříhá, jiný vyrábí tkalouny a ostatní kompletují. Nejprve jsme začali vyrábět pro své potřeby, později pro rodiny našich dětí, nyní si k nám již chodí lidé z celého okolí a roušky jsme dovezli například na Úřad MČ Prahy 14, do Ústavu sociální péče na Zahradním Městě a také na Plechárnu. K dnešnímu dni 23. 3. jsme jich vyrobili už stovky, možná jsme dosáhli tisícovky, nevíme, při zápalu do práce jsme je zapomněli počítat :-). A vyrábíme stále dál. Za jakýkoliv darovaný materiál (látky, tkalouny, nitě) na roušky budeme rádi. Děkujeme

 3dccacaf-c924-478a-b469-9a5b0c5c855e 4745cbd9-539a-4c4d-bd00-450d3e995dfe E01D9D95-9AE2-4014-85DB-EE51AF24D1A3 IMG 9421 

Polytechnické vzdělávání

 

,,Pověz mi a zapomenu, ukaž mi a zapamatuji si. Nech mne udělat a naučím se" - toto čínské přísloví je nyní pro naši školku obzvláště trefné. Letos jsme se totiž zaměřili na rozvoj polytechnického vzdělávání. Vedeme děti nejen k manuální zručnosti, ale také ke schopnosti logicky a konstruktivně myslet. K tomu nám pomáhá nejen nová polytechnicky zaměřená zahrada, nadšení a aktivní zaměstnanci školky, ale k naší velké radosti také rodiče, kteří vždy kladně reagují na naše výzvy. A tak nám na zahradu pořídili několik hmyzích domečků, vyrobili tzv. šroubovačky (pomůcky na rozvoj manuální zručnosti dětí), zapojili se společně s dětmi do víkendové brigády na zahradě (děti pracovaly se sítem, lopatou i dětským kolečkem) a také se aktivně účastnili dvou podzimních a jedné zimní dílny. Spolupráce rodičů si velmi vážíme, je pro nás opěrným bodem a zároveň další výzvou.

Zapojili jsme se také do projektu Malé technické univerzity, která kombinuje technickou práci z reálného světa s hrou a zábavou. Předškolní děti se během školního roku zúčastní osmi projektových dnů s názvy: Stavitel města, Malý architekt, Malý inženýr, Malý projektant, Stavitel mostů, Stavitel věží, Malý vodohospodář a Malý energetik. A nejen to. Díky finanční podpoře zřizovatele jsme mohli vybavit naší MŠ kompletním výukovým programem Malé technické univerzity a vyškolit čtyři učitele, kteří budou děti vzdělávat pomocí těchto originálních metodik i v dalších letech.

Řada dalších akcí a projektů zaměřených na rozvoj polytechnického vzdělávání je ještě před námi. V březnu si vyzkoušíme fyzikální pokusy na vědeckých laborkách a těšíme se také na týden vody. Projekt Hlavně bezpečně se zaměří na ochranu zdraví, v rámci projektu Ten dělá to a ten zas tohle proběhnou další dílny pro děti a rodiče a také hudební hrátky. Na závěr roku nás čeká projekt Řemesla našich prababiček, zaměřený na řemesla, která jsou dnešním dětem již méně známá, nebo zcela neznámá. V rámci projektu navštíví předškoláci muzeum v Říčanech, kde si některá řemesla vyzkouší, tematicky se rouzloučíme také s předškoláky a pak už jen hurá na školku v přírodě. Čeká nás toho tedy ještě víc než dost a to je dobře. Vždyť letošní motto zní: Heslem naší Školičky jsou zvídavé hlavičky.

IMG 4654 IMG 4024 d28daceb-02ed-4f32-997c-f0369fb3130b

 

Vánoční příběh na zahradě

Pravidelné zpívání koled, seznámení s mikrofonem, nácvik tanečků, hra na xylofon, zvonečky, sladění kapely a techniky, přípravy kostýmů a kulis a ...... přípravy byly opravdu náročné, ale za tu nádhernou vánoční atmosféru, která vypukla ve středu 18. 12. za stmívání, to jistě stálo.

,,Byla jednou jedna dívka Marie, která měla za muže tesaře Josefa..." - tak vánoční povídání o narození Ježíška začalo. Děti se postupně přidávaly s tradičními i méně známými koledami, které se v průběhu prosince naučily a které nyní krásně zapadaly do starodávného příběhu. A možná právě proto, že všechny písně doprovázeli muzikanti hrou na klávesy a housličky a vánoční tóny se linuly napříč sídlištěm, si děti užily vystoupení před početným publikem nejen z řad rodičů. Celý příběh s osvětleným Betlémem, opravdovou Marií, Josefem a dokonce i Ježíškem a andělem, byl i pro děti velkým překvapením. A že biblický příběh doprovázený dětskými zpěvy byl opravdu dojemný, potvrdilo nejedno vlhké oko a zjihlé srdce z řad rodičů i paní učitelek. Krásnou tečkou za vánočním setkáním bylo milé překavapení od Ježíška, a to když po poslední koledě začaly létat z nebe pytle s drobnými (a naštěstí měkkými) hračkami pro všechny třídy. Každé dítě si po skončení akce hrdě odnášelo uháčkované zvířátko. A druhý den ráno bylo ve Školičce opět veselo, pod stromečkem čekaly na děti další dárečky, které Ježíšek přinesl tentokrát přímo do školky. 

12 22 PC180425 

Martin na bílém koni přijel k nám na zahradu

Přesně v den svého svátku 11. 11. k nám přijel svatý Martin na svém bílém koni. Sníh sice nepřivezl, ale zato nám sehrál společně s paní učitelkami příběh o tom, jak se rozdělil se žebrákem o svůj plášť. Společně i s rodiči jsme si o Martinovi zazpívali a pak už se rozběhli spolnit disciplíny, které nám Martin připravil. Dozvěděli jsme se při tom spoustu zajímavého - už víme, že svatý Martin byl patronem koní, vojáků, hus, vinařů, rukavičkářů atd... A tak jsme si vyráběli vojenské čepice, podkovy, jezdili na koni, poznávali různé druhy ptáků, hledali rozdíly v rukavičkách, zkrátka úkolů byla spousta. Za jejich splnění jsme dostali martinské světlo, rozsvítili jsme lampiony a vydali se na malý lampionový průvod setmělým Lehovcem. Na hřišti nás čekalo překvapení - svatý Martin s plnou bednou pravých martinských rohlíčků - to byla dobrota. Jen martinské vínečko si museli rodiče dát až v teple svých domovů, to už Martin nepobral.

PB110002 PB110019 PB110046

 

Podzimní dílna 

V letošním školním roce jsme se významně zaměřili na polytechnickou výchovu, a tak nás koncem října čekala již druhá dílnička pro děti a rodiče. Tentokrát se nesla v duchu podzimu a halloweenské výzdoby. Děti do školky průběžně nanosily spoustu dýní a přírodního materiálu, bylo tedy opravdu z čeho vybírat. Ve čtvrtek 24. 10. se během odpoledně změnila třída D ve velikou dílnu plnou různorodého materiálu, výtvarných potřeb, ale také pracovních nástrojů, při jejichž používání je potřeba velké opatrnosti. Tvořivých rodin se sešlo opravdu hodně a jejich fantazie neznala mezí. Během dne se nám atrium plnilo vydlabanými dýněmi, podzimními skřítky, mechovými domečky a dokonce jsme mohli zahlédnout i dýňové lyžaře. S některými výtvory se děti jen těžko loučily, a tak si je odnesly domů. Většina jich ale teď sedí pyšně na výstavě a nechává se pochvalně okukovat.

IMG 3621 IMG 3627 IMG 3645

Den otevřené branky

Naši krásnou novou zahradu s polytechnickým zaměřením jsme otevřeli nejprve školákům z prvních tříd. Vždyť většina z nich přišla do školy právě z naší školky a smutné pohledy přes plot naznačovaly, že by si také ještě rádi pohráli. Proto nám bylo potěšením, pozvat prvňáčky alespoň na chvilku zpět do MŠ. Ti přišli i se svými učiteli a mohli si tak výuku zpříjemnit pohybem a hrou na zahradě. Veselé výskání a úsměvy dětí značily, že se jim tam moc líbilo.

Ve středu 18. 9. se pak zahrada otevřela pro všechny děti z MŠ a jejich rodiče. Celé odpoledne byla zahrada plná dětí a dospěláků, kteří si společně hráli. Jezdilo se na koloběžkách a odrážedlech, skákalo na trampolínách, stavělo na pískovišti, prozkoumávali se nové edukativní prvky, kreslilo se  na tabule, zkrátka pohodové sluneční odpoledně. Po dostatečném vyřádění na zahradě vyráběly děti v dílničce (někdy za pomoci rodičů) motaná jablíčka a listy, která teď zdobí strom v atriu. A kdo měl ještě tvoření málo, vyrobil si zvířátko z CD, které si odnesl domů. Tak ať dětem zahrada dobře slouží a přináší spoustu zážitků a radosti.

IMG 7537 P9180010 P9180025

Prázdninový pracovní ruch v naší Školičce.

 O prázdninách se z naší Školičky sice neozývaly dětské hlasy, přesto bylo v budově, a zejména na zahradě, pěkně rušno. Hned první prázdninový týden se začalo bourat, vrtat a prášit - výměny se totiž dočkal výtah, který nám (tedy hlavně p. kuchařkám) sloužil od prvního dne provozu v roce 1976.

Pracovat se začalo pozvolna i na zahradě. A i když jsme se v půlce prázdnin ještě obávali, zda bude v září zahrada pro děti plně k dispozici, díky velkému nasazení všech zúčastněných osob, se nakonec vše zvládlo na 100 %. A tak mohly děti hned první dny nadšeně vyzkoušet zbrusu novou zahradu s polytechnickým zaměřením. Z radostných tváří skotačících dětí bylo hned jasné, že se jim na naší nové zahradě líbí a s vervou se pustily do prozkoumávání. Dominantou zahrady je barevné polyuretanové hřiště s trampolínami, hadem, mraveništěm a dráhou pro koloběžky. Mezi stromy a tújemi se nachází krásné přírodní prvky z akátového dřeva, jedná se o altán s lavičkami a pexesem, letadlo se skluzavkami, pískoviště s pracovními stroji, ekokastlík a výukové i malovací tabule - zkrátka radost pohledět a ještě větší vyzkoušet. A až nám vyrostou první rostlinky v dřevěných truhlíkách, které slouží zároveň jako plot, to bude teprve krása. U vchodu do MŠ nám ,,vyrostla" také  zahrada poznání, která plní nejen funkci logopedickou, edukační a smyslovou, ale také estetickou. Děkujeme všem, kteří se podíleli na vybudování naší nové zahrady od prvního návrhu až po poslední šroubek - výsledek opravdu stojí za to.

Přestože zahrada byla tou nejdůležitější a nejnáročnější prázdninovou přestavbou, kromě nového výtahu se podařilo také vybudovat nové dětské pisoáry a vyčistit střechu v atriu. Na jedny letní prázdniny je toho celkem dost, co říkáte?

image1 image2 image3

Rozloučení s předškoláky

Ve čtvrtek 13. června jsme se v odpoledních hodinách sešli na zahradě, abychom se jaksepatří rozloučili s naší Školičkou. Vydali jsme se na společnou cestu napříč naší republikou. Cestovali jsme autem, autobusem, vlakem, letadlem, pěšky ale i na koloběžce. Navštívili jsme prameny Karlových Varů a prošli se po promenádě, v Krkonoších jsme uspávali malé mravenčky, zatancovali jsme si hezky po valašsku ve Valašském Meziříčí, navštívili jsme Velkou pardubickou v Pardubicích, zahráli jsme si hokej s Kometou Brno, nachytali jsme ryby na Třeboňsku a odtud jsme dopluli až do Prahy. Zde jsme se posilnili výborným dortem ve tvaru České republiky a převzali si dárečky na rozloučenou se školkou. Většina z nás zůstala přes noc ve školce a užili jsme si podvečerní bojovku, kterou pro nás připravil duch Lehováček. A po prázdninách vzhůru do školy!

DSC00120 DSC00273 6b2028ec-ea33-4d94-addc-c40a6af64100

Sportovní olympiáda

Tradiční sportovní klání 3 školek se letos bohužel zúžilo pouze na olympiádu 2 školek, to nám ale na radosti ze sportu neubralo. A i když počasí bylo celý týden jako na houpačce, páteční olympiáda se konala za krásného slunečného počasí.

Po přivítání a připomenutí pravidel fair play jsme si společně zazpívali českou hymnu a oběhli čestné kolečko s vlajkami a olympijským ohněm. A pak už se sportovalo. Protože nás tentokrát bylo měně, na vše bylo dost času a mohli jsme si navzájem i fandit. Nejprve se skákalo a běhalo, poté jsme házeli do dálky, a nakonec přišly na řadu nejoblíbenější teamové disciplíny - štafeta a přetahovaná.

Za naši Školičku jsme vybojovali krásné druhé místo (co na tom, že jen ze dvou :-) ). Někteří z nás dokonce získali medaile v individuálních disciplínách. A všichni jsme dostali diplom, píšťalku a lízátko. Důležité je, že jsme si zasportovali, navzájem fandili a bojovali ze všech sil. Na závěr zazněl náš radostný pokřik ,,My jsme borci ze Školičky, hip, hip, hurá".

P5240377 P5240396 P5240486 

Známe Prahu 14

Dnes už se všichni můžeme pochlubit dobrými znalostmi o místu, kde žijeme a chodíme do školky. V měsíci květnu totiž probíhal v naší Školičce na Lehovci projekt: Známe Prahu 14. Poznávání našeho okolí bylo vlastně vyvrcholením celoročního tématu: Máme rádi naši zemi.

A tak jsme se během vycházek našlapali více než obvykle a zjistili jsme, jak je u nás na Praze 14 krásně. Kromě vycházek jsme si povídali o našich domovech, zpívali si, kreslili, hráli a do poznávání našeho okolí jsme zapojili i rodiče. Lehováček (to je duch naší Školičky) nám totiž připravil jarní rodinnou soutěž. Dostali jsme za úkol navštívit 14 zajímavých míst a zjistit tam odpověď na soutěžní otázku. Cestovat jsme mohli pěšky, na kolech či odrážedlech a místa to byla opravdu zajímavá. Tak například jsme dostali za úkol zjistit, jaký vzkaz je vyryt do 93. schodu rozhledny Doubravky. Další zajímavé úkoly nás čekaly v Hloubětíně, Hostavicích, Hutích, na Jahodnici i Černém mostě. Už se těšíme na vyhodnocení soutěže, Lehováček má pro nás totiž připravenou odměnu.

To však není pořád o našem projektu vše! Každá třída si vybrala nějaké hezké místo nebo stavbu v okolí, kterou nejen navštívila, ale pak společnými silami také výtvarně zpracovala. A tak jsme v našem atriu ve středu 22. 5. zahájili výstavu vernisáží, kde některé děti z MŠ zazpívaly a zahrály na flétničky naučené písničky. Na výstavě můžete shlédnout nádherné výkresy a stavby rozhledny Doubravky, metra Rajská zahrada, kostela sv. Bartoloměje v Kyjích, železniční zastávky Kyje a také Kyjského rybníka. Pokud se chcete přijít podívat i vy, jste srdečně zváni. Výstava potrvá do 21. 6.

IMG 1069 IMG 5094 IMG 1220

Vítání jara na Lehovci

V sobotu 23.3. se lidé na Lehovci rozhodli přivítat jaro do čistého prostředí. A tak se v dopoledních hodinách za krásného a slunečného počasí sešli lidé i celé rodiny za stejným účelem, uklidit okolí jejich bydliště, protože všichni měli stejné přání ,,Chceme tu mít čisto". Akci pořádala MŠ Lehovec ve spolupráci s KC Kardašovská a uklízelo se na horním i dolním sídlišti. Pytle se plnily velice rychle, nejčatěji pet lahvemi a papíry, ale našel se třeba také deštník či žehlící prkno. Dobrovolníků se sešlo poměrně dost (jen z MŠ se zúčastnilo 15 rodin), proto bylo téměř celé sídliště již v poledne čisté a na děti čekala za práci odměna v podobě drobné hračky. Pro všechny dobrovolníky byl na zahradě MŠ připraven táborák se špekáčky a nápoji, kde se v přátelské atmosféře u ohně sdílely nejen zážitky z úklidu. Po celý den bylo také otevřené KC s nabídkou kreativních dílen, kde se tvořily nádherné jarní květinové dekorace a drátkovaly kamínky. Spolupráce MŠ s KC se tak díky této akci zase více prohloubila a všichni věříme, že se jarní úklidy okolí stanou každoroční a tradiční akcí.

před P3230006 P3230014

Posloucháme a malujeme Vltavu

V úterý 19. února se naši předškoláci vypravili do Muzea Bedřicha Smetany na interaktivní pořad Posloucháme a malujeme Vltavu. Nejprve se dozvěděli něco o životě hudebního skladatele Bedřicha Smetany, čím byl a jaké neštěstí ho potkalo (ohluchl). Paní lektorka nás seznámila se skladbou Vltava, dozvěděli jsme se, kde Vltava pramení, kudy teče, co všechno cestou potká - hory Šumava, louky, čertova skála, hon lovců, svatba, vílí tanec, hrady a zámky, Praha - Vyšehrad, Karlův most, Pražský Hrad, a jak se nakonec vlije do řeky Labe. Vše jsme si nakreslili na dlouhatánský papír. Skladbu Vltava jsme si vyslechli a pokoušeli jsme se podle charakteru hudby určit, kudy Vltava právě teče - docela se nám to dařilo. Na závěr si některé děti zkusily zadirigovat přímo dirigentskou hůlkou pana Smetany. Když jsme vyšli z muzea, prohlédli jsme si řeku Vltavu pěkně naživo a dokonce jsme i viděli nedaleko od nás Karlův most a Pražský Hrad.

153 132 142 

Krok a jeho tři dcery

V úterý 26. 2. jsme se opět sešli na hudebních hrátkách s cílem proniknout do historie našich předků. Volně jsme navázali na putování praotce Čecha a ocitli jsme se v době života tří dcer vojvody Kroka. Dozvěděli jsme se, čím se Krokovy dcery zabývaly a kde žily. S Tetou jsme ,,vytesávali" starodávné bohy z vlastních těl. Spolu s Kazi jsme se zúčastnili hrdinného dopadení strašlivé příšery - divočáka, která byla postrachem všech lidí v okolí Vyšehradu. A nakonec jsme byli svědky Libušina proroctví, nalezení Přemysla Oráče. Dokonce jsme se ocitli na jejich svatbě, kde se hojně tancovalo a hodovalo. Celým příběhem nás opět provázely písničky, které jsme s chutí doprovodili na hudební nástroje a obdivovali maminky, které brilantně zahrály na xylofony a metalofon. A ani tentokrát nechyběla výtvarná chvilka. Kluci a taínci vyrobili hrůzostrašného divočáka, kterého zdolali jako Bivoj a hrdě se s ním vyfotili. Holky a maminky si zase se zaujetím vyzdobily šaty, ve kteých Libuše věštila. Oba atributy si můžete prohlédnout v atriu MŠ. A kdo na hrátkách byl, jistě si vzpomene a zanotuje třeba tuto: ,,Krok byl otec moudrý a neměl stínu na duši, vychoval tři dcery, Kazi, Tetu, Libuši...."

P2260040 P2260086 P2260102 

Malá technická univerzita

Předškoláci z naší Školičky prošli 4 dílným projektem Malé technické univerzity, jejíž hlavním cílem je technické vzdělávání dětí. Jednalo se o lekce - Stavitel města, Malý architekt, Malý inženýr a Stavitel mostů. Projekt kombinoval technickou práci z reálného světa, hru a zábavu. MTU vedla děti k praktickému myšlení, využívání a získávání vlastních životních zkušeností, a hlavně k získávání pozitivního vztahu k technice. Děti se v jednotlivých lekcích s podporou instruktorů, společných her a práce s oblíbenou stavebnicí LEGO DUPLO dozvěděly, jak funguje svět kolem nás. A také zjistily, že technika je zábavný obor, ve které se dá objevit spousta nových věcí.

P1250505 P2080150 P3010164 

 

Návštěva paní Zimy v naší školce 

Ve středu 30.1. byl do tříd naší mateřské školy doručen zvláštní dopis. Byl od paní Zimy, která má na starosti sníh, led a mráz. A protože celý leden sledovala, jak si o zimě a jejích radovánkách ve školce povídáme, jak zpíváme zimní písničky, zkoušíme si zimní sporty a vyrábíme zimní obrázky, rozhodla se nás - děti - potěšit. Bohužel, sněhové mraky byly ještě na cestě, takže místo sněhu nám připravila na zahradě dobrodružství vedoucí k pokladu.

Na zahradě jsme nacházeli kamarády paní Zimy - vločky Snížka, Mrázka, Prašana, Sněženku, Vločáka, Sníhmajstra, Vločandu a Zimnici - které nám zadávaly různé úkoly (napříkald zpívání zimní písně, jízda na běžkách, stavění sněhuláka, házení koulí na cíl, rozpoznávání arktických zvířat, zdobení keře vločkami atd.) a na konci cesty na nás čekala sama paní Zima s pokladem - omalovánky a něco dobrého na zub.

Paní zimě i jejím kamarádům jsme patřičně poděkovali a těšili se na pořádnou sněhovou nadílku. A ta opravdu za pár dní přišla.

P1300566 IMG 5709 IMG 20190130 105831

Stavitel města - Malá technická univerzita (MTU)

V první části 4 dílného cyklu se děti seznámily s mapou a se základy kartografie, dozvěděly se, kdo sestavuje mapy, jaká barva na mapě co znamená, co jsou to piktogramy. Ty si děti hned zkusily najít na mapě.

Poté se děti rozdělily do čtyř menších skupin a dostaly části plastické mapy, kterou složily dohormady. Z postavených částí pak složily celou mapu. Dále si děti vyzkoušely i práci stavitelů, když na místech, kam předtím umístily piktogramy (např. nemocnice, lékárna,....), stavěly z lega odpovídající budovy. Každá skupina pak své stavby graficky znázornila na své papírové mapě.

Za úspěšné absolvování tvůrčího dopoledne udělila MTU všem absolventům - předškolákům - titul Stavitel města. Program se dětem velmi líbil a již se všichni těší na pokračování.

P1110196 P1110189 P1110232

Hrátky - putování za praotcem Čechem.

V úterý 20. 11. se konali naše tradiční školičkové hrátky s malováním. A protože celoroční téma zní ,,Máme rádi naši zemi", v hrátkách jsme se rozhodli vydat se rovnou k jejímu zrodu a to hluboko do našich dějin. Nejprve to vypadalo, že se nás vydá na putování jen pár, ale nakonec se třída zaplnila a mohlo se vyrazit. Nejprve jsme se seznámili s osudem bratrů Čecha a Lecha a poté si společně zpívali, bojovali, diskutovali, cestovali a v neposlední řadě také malovali. Teď už víme, jak se jmenuje hora, ze které pohlédl praotec Čech a pravil: to je ta země zaslíbená, tady budeme žít. A jak bude naše pověst pokračovat? To se dozvíte na dalších hrátkách.

PB200001 PB200011 PB200032

 

 

Školička na Lehovci oslavila 100 let vzniku republiky.

Ve středu 24. 10. 2018 bylo v MŠ Lehovec rušno. Přestože si s námi počasí pohrávalo, na školičkové zahradě proběhla zábavně naučná hra, věnovaná 100letému výročí vzniku naší republiky. A bylo to opravdu výjimečné. Plnili jsme úkoly a dostávali za ně papírové klíče. Sedm splněných úkolů, sedm klíčů. Číslo 7 zde není náhodou, neboť tolik klíčů je potřeba k otevření korunní komory, kde je uložen náš národní poklad - korunovační klenoty.

A opravdu, kdo splnil všechny úkoly, mohl si prohlédnout korunovační klenoty, které střežil samotný sv. Václav. Většina disciplín byla doplněna zajímavými informacemi z naší historie, a tak jsme si nejen hráli, ale spolu s rodiči a staršími sourozenci se dozvěděli i mnoho zajímavého.

Připoměnli jsme si prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, poznávali naší vlajku, dopídili jsme si, kde můžeme vidět dvouocasého lva a jak vlastně k druhému ocasu přišel, poznali jsme lípu, náš národní strom, a už víme, co je to fidlovačka. Statečně jsme se poprali s odemykáním sedmi klíčů, které byly naším posledním úkolem. Ale odměna stála za to. Mohli jsme si vyrobit svou královskou korunu a za drobný peníz si koupili perníčky v podobě klíče nebo našeho ducha školky Lehováčka a muffiny s malou českou vlaječkou.

Tato hra věnovaná naší republice je pouhým začátkem dalších neméně zajímavých akcí. Školičkou Lehovec bude celým letošním školním rokem prolínat projekt ,,Máme rádi naši zemi". Celý rok se budeme seznamovat s naší zemí a jejími krásami. V šatně každé třídy visí námi vyzdobená mapa ČR, do které si zaznamenáváme místa, která navštěvujeme se školkou, rodiči, prarodiči nebo známými.

V každé mapě je již nyní vyznačen Pražský hrad, na který se byli podívat naši předškoláci. Tyto mapy a výtvarná díla vztahující se k naší republice a Praze 14 budou v květnu vystavena v atriu naší mateřské školy.

Na jaře pak proběhne hra pro rodiče a děti zaměřená na poznávání nejbližšího okolí - tedy Prahy 14. Věříme, že hra bude mít stejný úspěch, jako ta, která proběhla v minulých dnech.

PA240001 PA240010 PA240083

Seznamovací odpoledne - říjen 2018

Na začátku října proběhly na třídách seznamovací dny. Každá třída si odpoledne připravila pro děti a jejich rodiče nějakou společnou zábavu. A tak se tvořilo, zpívalo, tančilo, plnily se různé úkoly a dokonce se i opékaly buřtíky. Ať tak či tak, děti, rodiče i učitelé se mezi sebou zase o trochu víc  poznali a skvěle tak nastartovali nový školní rok. Tak ať se nám všem společně daří.

phoca thumb l dscn1867 phoca thumb l pa020143 phoca thumb l pa100504 

Cirkus zvířátek aneb rozloučení s předškoláky

Zvířátka se chtěla učit číst a psát, tím pádem se zcela lidem vyrovnat. Tak jsou ode dneška školou povinná, vždyť všechno jednou končí a nové začíná.

Rozloučení s předškoláky odcházejícími z MŠ bylo v rámci celoročního projektu ,,Máme rádi zvířata" jak jinak než o zvířátkách. A ne jen tak ledajakých, ale přímo cirkusových.

Na středu 13. 6. jsme se ve školce všichni moc těšili a na tento den se také zodpovědně připravovali. Paní učitelky vymýšlely scénář vystoupení a kreslily kulisy, děti pilně a s nadšením trénovaly a rodiče připravovali svým zvířátkům padnoucí obleky. Když nastal den D, trošku jsme se zalekli dopoledního neutuchajícího deště, ale nakonec se vše v dobré obrátilo a cirkusová zvířátka společně s klauny mohla vyběhnout na scénu. Podívaná to byla opravdu náramná. Viděli jsme kousky doposud nevídané. Zvířátka zpívala, recitovala, cvičila a předváděla akrobatické kousky s obručemi, míči i tyčemi. Principál cirkusu pak všechna zvířátka pasoval na školáky a naposledy jsme si společně i s rodiči zatančili. A jaké to bylo překvapení, když nám na závěr vylétly nad hlavu konfety a objevil se krásný dort - mňam, ten byl dobrý. Rodiče utřeli slzičky dojetí a plni zářitků odcházeli domů. Ne tak ale děti! Ty zůstaly ve školce na zvířecí noc.

Trošku jsme si všichni odpočinuli při pohádce Madagaskar, navečeřeli se a poté na nás čekalo další překvapení. Sám král zvířat nám zanechal dopis a my zjistili, že se musíme vydat po jeho stopách hledat poklad. Tak rychle obléknout a jde se ven. U každé stopy jsme museli splnit nějaký úkol ze světa zvířat. A když jsme došli ke Kyjskému rybníku, našli jsme část pokladu - ukryté baterky. Ty se nám náramně hodily, protože se už začalo stmívat a na zahradě jsme si tak mohli posvítit na další ukryté překvapení. Pak už jsme zbití jak psi, moudří jak sovy a mazaní jak lišky hupsli do pelíšků, zavřeli oči a dobrou noc. Ráno jsme si k snídani pochutnali na výborném perníku, který nám připravily paní kuchařky a začali jsme vše vyprávět našim mladším kamarádům. A že těch zážitků bylo.....

P6130018 P6130040 P6130079

Zvířecí kouzelná zahrada se sportováním

Vyvrcholením celoročního projektu Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky bylo sportovní setkání zvířátek s dětmi a jejich rodiči na školičkové zahradě v pondělí 28. 5. Pro děti si zvířátka připravila spoustu sportovních disciplín, které malí sportovci i se svými rodiči bravurně zvládli.

U opičky Darji děti proběhly ,,opičí dráhu", ježek René děti učil házet míčem na cíl, u kobylky Gabči skákaly panáka, u zaječice Léni překonaly trasu v pytlích, beruška Simča si připravila slalom na koloběžce, veverce Jítě děti za pomocí rodičů přinesly spoustu oříšků, slonice Iva si libovala pod stříkající vodou, kterou na ní děti vydatně stříkaly, zebra Lucka si připravila skoky přes pruhy a sestavování přechodů pro chodce, tygřici Verče poháhaly děti lovit kořist a nejtěžší úkol je čekal od žirafy Markéty - chůze na chůdách.

Dětem notně pomáhali při plnění sportovních úkolů rodiče a společně si užili spoustu legrace. Na konci trasy čekala na děti drobná odměna a hlavně velká radost, že všechny zvířátkové úkoly zvládly :-) 

P5280634 P5280657 P5280695 

 

Olympijský pětiboj 3 školek

V úterý 29. května jsme se opět sešli na již 3. ročníku školkového pětiboje. Stejně jako v letech předešlých se zúčastnily MŠ Lehovec a Zelenečská a nově jsme mezi námi přivítali i MŠ Sadskou. Všechny tři školky se mohou pyšnit svými schopnými sportovci, kteří s nadšením a velkou energií přišli reprezentovat svou MŠ. Olympiádu jsme zahájili oběhnutím čestného kolečka s vlajkami a pochodní, zapálili jsme olympijský oheň a společně si zazpívali českou hymnu. Všichni sportovci soutežili v těchto individuálních disciplínách - skok z místa, hod do dálky tenisovým míčkem, běh na 30 metrů. Paní učitelky z jednotlivých škol měly za úkol měřit, zapisovat, korigovat vše kolem a dohlížet na dodržování všech pravidel a také pitného režimu! Na závěr olympiády přišly na řadu týmové disciplíny - štafeta a přetahování lanem. Právě u závěrečného přetahování došlo na velmi bouřlivé fandění a emotivní prožití závodu. Všemi očekávané vyhlášení výsledků nastalo záhy. všechny děti byly oceněny diplomem a drobností, pochváleny za skvělé výkony a také týmovou spolupráci. Ti nejlepší dostali medaile a každá ze školek se umístila na stupni vítězů a obdržela sportovní pohár, se kterým se ve své školce jistě s radostí pochlubí.

 P5290726 P5290796 P5290847 

Týden malých záchranářů

V týdnu od 14. 5. - 18. 5. 2018 proběhl v naší Školičce projekt s názvem Týden malých záchranářů. Postupně jsme se vžívali do rolí záchranářů, lékařů, policistů a hasičů. Trénovali jsme vyprošťování, obvazování zraněných, transport do nemocnice, zkoušeli jsme nabrat tekutinu do injekčních stříkaček, naučili jsme se čísla na jednotlivé složky záchranného systému, povídali jsme si o těžké práci záchranných složek i o tom, jak předcházet různým nebezpečným situacím.

Vyvrcholením týdne byly návštěvy policie s policejním autem a záchranáře se sanitkou příme ve Školičce. Prozkoumali jsme důkladně sanitku, měli jsme možnost povozit se na vozíku a vyzkoušet si některé záchranářské pomůcky. Se členy policie jsme si vyzkoušeli policejní vesty a helmy, policejní pouta i práci s obuškem. Také nám byly sejmuty otisky dlaně jako opravdovému pachateli. Už tedy víme, že se nevyplácí zlobit paní učitelky a brát dětem hračky. Na všechno se totiž přijde....

P5140086 P5160202 P5160217

Za zvířátky na dvoreček

I poslední letošní hrátky byly věnovány zvířátkům. Tentokrát jsme však nemuseli cestovat daleko, navštívili jsme totiž domácí zvířata. Začali jsme trochu netradičně. Z minulé africké výpravy jsme si přivezli maličkého gekona, a tak jsme si s ním hned zapěli, zatančili a zahráli na kelímky s gumičkami. Poté jsme se už věnovali opravdovým domácím zvířátkům. Za doprovodu školičkového orchestru jsme si o nich zazpívali, zahráli si na hudební nástroje a seznámili se s jejich řečí. A jako vždy, došlo i na šikovné ručičky. Přestože nás bylo méně než obvykle (zřejmě z důvodu velké nemocnosti), na náladě a pohodě nám to rozhodně neubralo. Alespoň jsme měli tentokrát dostatek času na výrobu papírových pejsků a kočiček. Tímto jsme uzavřeli letošní kapitolu hrátek, protože v následujícíh jarních měsících nás čeká spoustu jiných akcí a projektů. Příští rok na hrátkách AHOJ.

P3200300 P3200317 P3200332

Zimní olympiáda

Zatímco v jihokorejském Pchjongčchangu bojovali sportovci ze všech koutů světa o olympijské medaile, v naší Školičce v týdnu od 19. - 23. 2. probíhala také zimní olympiáda. A tak se na všech třídách lyžovalo na všechny způsoby, rychlobruslilo i krasobruslilo, bobovalo a hrál hokej. Také už víme, co znamená hrát fair play, že každý sportovec se musí o své tělo správně starat a také to, že není úplně nejdůležitější porazit druhého, ale zejména vyhrát sám nad sebou. Po celou dobu jsme fandili našim sportovcům a medaile Ledecké, Samkové, Sáblíkové a dalších jsme náležitě oslavili. A že nám během olympiády nenapadl sníh? Nevadí, i tak jsme si to náležitě užili a všichni si odnesli spoustu sportovních zážitků a také památeční diplom.

phoca thumb l img 28051  phoca thumb l p21900141  phoca thumb l p22207441

Za zvířátky do Afriky

I tentokrát jsme se na hudebních hrátkách vydali za doprovodu našeho školičkového orchestru za zvířátky. Cestovali jsme ovšem mnohem dál. A protože Afrika je opravdu hodně daleko, rozhodli jsme se letět letadlem. Úspěšně jsme všichni prošli pilotním výcvikem a mohli se tak při zpěvu písničky přepravit na nejteplejší kontinent.

Jé, kdopak nám to mává z palmy? Jsou to opice, které roztančí každá muzika, a tak jsme si společně hned zatančili. To jsme ještě nevěděli, jak těžká cesta pralesem nás čeká. A i když překážky, jež nám odvážně připravili rodiče z vlastních těl, vypadali dost nebezpěčně, všechny děti je odvážně zdolaly. Hleďme, kdo si to v dáli pochoduje? Ano, je to ten největší tlustokožec s chobotem. I se slonem jsme si zazpívali a také si zahráli na hudební nástroje. Sladit bubny, ozvučná dřívka, trubky a tamburíny za doprovodu piana s hobojem, byla velká hudební výzva, které jsme se ujali se ctí. A abychom si život slonů užili se vším všudy, narostl nám všem během chvilky dlouhý chobot, se kterým jsme si užívali všechny sloní radosti i útrapy.

Čas vyhrazený pobytu v Africe se nám pomalu krátil, když jsme dorazili k řece Nil plné strašlivých a hladových krokodýlů. I když jsme věděli, že jsou to naše papírové výrobky, šel z nich opravdu strach. O to víc, když se mezi nimi v bahně rochnil i krokodýl živý! Proto jsme si při zpěvu poslední písničky dávali velký pozor, aby nikdo z nás nepřišel k úhoně.

Z dálky nás celou dobu pozoroval gekon s připravenou písničkou. Ale protože čas je neúprosný a návštěva Afriky se nám prodloužila déle, než jsme čekali, setkáme se s gekonem a dalšími zvířátky na příštích hrátkách.

P2060155 P2060212 P2060269

 

Rekonstrukce kuchyně

Naše škola prochází v posledních letech postupnou rekonstrukcí, však si to po tolika letech provozu opravdu zaslouží. Po zateplení, díky kterému získala Školička nový růžovobílý vzhled, a celkové elektro rekonstrukci došlo v letošním roce také na kuchyň.

Rekonstrukce začala počátkem listopadu. A protože nešlo jenom o výměnu starého kuchyňského vybavení za nové, ale také o náročné stavební práce, ozývaly se ze školky kormě hlasů dětských i hlasité stavební stroje. Výměnou postupně prošly silnoproudé i slaboproudé rozvody, odpadní trubky, podlahy (včetně vykopání starých betonů a pokládky nových dlažeb a obkladů) a také vzduchotechnika. Je jasné, že se tak rozsáhlá přestavba při plném provozu neobešla bez drobných problémů. První velký otazník visel nad otázkou: Kde se bude vařit? S tím nám pomohl koletkiv MŠ Hostavice, který přijal naše paní kuchařky mezi sebe a poskytl jim tak azyl pro přípravu obědů.

Se stíženými pracovními podmínkami se musel vypořádat celý kolektiv MŠ. Příprava svačin ve stísněných prostorech, přejezdy kuchařek mezi školkami, vytírání několikrát denně celé budovy včetně utírání prachu a mnoho dalších prací spojených s rekonstrukcí je jen ukázka toho, že to bylo období opravdu náročné. Další starosti nám přidělaly nefunkční zvonky na celé budově, které se při rekonsrukci nedopatřením poškodily. Naštěstí jsme (také díky skvělé spolupráci s rodiči) i tuto nepřevídatelnou situaci nakonec vyřešili. A to, že jsme vše zvládli i bez dvou dlouhodobě nemocných pracovnic provozu, svědčí o týmové sounáležitosti a odhodlání udělat pro školku vše, co je v našich silách. Také učitelky s dětmi, hlavně z přízemních tříd, se musely obrnit notnou dávkou trpělivosti. Zejména v předvánoční slavnostní atmosféře nám sbíječky s tóny vánočních koled moc neladily.

Přes Vánoce jsme si však všichni odpočinuli a do ledna už netrpělivě okukovali nové prostory a vybavení kuchyně. Kromě krásného a zcela nového prostředí máme v kuchyni také mnohem více odkládacího prostoru, jako jsou skříňky a police na koření či kout na porty. Z vybavení je to například:  nový konvektomat, digitální pánev, několik nerezových lednic, chladící box, myčka černého nádobí a velká digestoř. Radost nám udělaly také nové servírovací vozíky.

Tímto bychom rádi za celou školku poděkovali všem rodičům za podporu a trpělivost, kterou určitá nekomfortnost jistě vyžadovala. Další díky patří MŠ Hostavice za ochotu a skvělou spolupráci. A v neposlední řadě děkujeme zřizovateli, který našel v rozpočtu cestu k naší nové supermoderní kuchyni.

Nyní postupně ochutnáváme první jídla z naší krásné nové kuchyně. Vždyť kde se dobře vaří, tam se dobře daří. A naše paní kuchařky umí vaři moc dobře!

A na co se může na Školička těšit v rámci plánovaných rekonstrukcí dále? Všichni pevně věříme, že to bude právě zahrada, která se dočká v blízké budocnosti celkové proměny.

P1290027 P1290048

 

O vánoční hvězdě

Jak jenom pomoci zatoulané smutné hvězdičce, která by se chtěla stát kouzelnou vánoční hvězdou? Tak těžký úkol čekal na všechny, kteří se sešli na vánočně nazdobené zahradě naší školky. Ale protože jsme se na vánoční svátky všichni pečlivě připravovali, věděli jsme, jak na to. Děti společně s rodiči složili hvězdě spoustu krásných básní, při jejichž čtení se v očích hvězdičky zableskly první jiskřičky. A když se děti s rodiči pustili do plnění vánočiních zvyků a tradic, to už hvězda začala zářit radostí. Naučila se například, jak pouštět po vodě svíčky ve skořápce, plést vánočku, chytat vánočního kapra, házet střevíce a mnoho dalšího. Ze smutné hvězdy se stala rázem kouzelná vánoční hvězda, a tak jsme hned vyzkoušeli její nadpřirozené schopnosti a každý z nás myslel na naše nejtajnější přání. Všichni věříme, že se nám jednou opravdu vyplní. Na závěr jsme si za doprovodu piana, flétny a zvonečků zazpívali koledy. A když jsme se s vánoční hvězdou loučili, pod rozsvícený stromeček se snesly z nebe malé dárečky pro všechny dětičky. Zázrak? Možná.....

Naše vánoční setkání se jistě líbilo i Ježíškovi, protože druhý den ráno nás v každé třídě pod stromečkem čekalo plno dárků. A pak už se jen rozbalovalo, hrálo, mlsalo a radovalo.

PC200104 PC200168 PC200244

 

Podzimní hra a hrátky

Máme rádi zvířata, tak zní naše celoroční školičkové téma, a proto nás zvířátka provázela i dvěma listopadovými akcemi.

Jako první se konala podzimní hra na zahradě. A i přesto, že podzimní počasí je někdy opravdu náladové a hra se musela několikrát odložit, nakonec se podařilo najít vhodný nedeštivý den. To už byl ježek František i se svými záludnými úkoly plně připravený na děti i jejich rodiče.

O pár dní později jsme se společně setkali na hudebních hrátkách ve třídě, to už si mohlo pršet, jak chtělo. A protože se právě příroda ukládá k zimnímu spánku, vypravili jsme se prozkoumat les a jeho zvířecí obyvatele. Prošli jsme lesem plným roztodivných zvuků, o které se postarali naši rodiče, cestou potkali vejra, ježka a donce lišku, která právě uklízela své doupátko. S každým zvířátkem jsme si zanotovali písničku (tu jsme mimochodem bravurně zvládli zahrát i na hudební nástroje), zaměstnali jsme šikovné ruce a vyrobili si zvířátka z papíru a na závěr si také společně zatančili. Nálada byla jako vždy radostná a my se už těšíme na další setkání se zvířátky.

 phoca thumb l pb070045  phoca thumb l pb090052  phoca thumb l pb090058

 

Týden zdraví - říjen 2017

V týdnu od 16. - 20. října jsme se společně věnovali tomu nejdůležitějšímu co máme - našemu zdraví. Povídali jsme si nejen o tom, jak se lépe chránit před nemocemi a nebezpečnými situacemi, ale také jak se kvalitně a vyváženě stravovat. Právě zdravá výživa byla hlavním tématem interaktivního pořadu Hrátky zdravé pětky, při kterém si děti zatančily, hrály pohybové hry, tvořily zelenino-ovocné obrázky, ale hlavně se dozvěděly, které druhy potravin by si měly dopřávat často a které jen vyjímečně. A protože k základní hygieně našeho těla patří i čištění zubů, navštívila nás paní dentistka, která nám ukázala, jak správně na to. 

PA180490 2  PA190615  PA200627

 

Seznamovací dny - říjen 2017

Už se známe zase o něco lépe! Jako každý rok, tak i letos proběhly první říjnový týden seznamovací dny. Pro děti a jejich rodiče si učitelé připravili různorodé programy spojené s třídním maskotem. A tak na nástěnkách visely pozvánky na želví a žabí setkání, čertí táborák či pavoučí dílničku. Děti předvedly rodičům krátké programy plné písniček, říkadel či tanečků, které se stihly během měsíce září naučit, plnily různé úkoly, nebo si na třídách tvořily drobné výrobky. A ty třídy, které bláznivé podzimní počasí nezahrnulo sprškou kapek, mohly dokonce na zahradě slavnostně zažehnout oheň přátelství a opéct si na něm buřtíky nebo jiné pochutiny.

phoca thumb l img-20171002-wa00071  phoca thumb l pa0301421  phoca thumb l pa0502101

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

 

   

 

 

 

   

 

 

  

 

    

 

 

      

 

 

    

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktuality

Letní provoz

Vážení rodiče, po dohodě se zřízovatelem Vám oznamuji, že naše mateřská škola  je z důvodu rekonstrukce stoupaček o prázdninách uzavřena. Předem  přihlášené děti na letní provoz pobere v termínu od 7.7. -...

Zápis do MŠ a ZŠ

V sekci zápis naleznete aktuální informace ohledně elektronického zápisu do naší MŠ. Zápis do ZŠ Chvaletická probíhá po celý duben. Online formulář k zapsání dítěte do prvního ročníku a další...

Milí rodiče,

protože jsme se už pár týdnů neviděli, rádi bychom vás alespoň touto cestou pozdravili. Přejeme Vám, abyste i v této těžké době, prožívali doma s dětmi hezké chvilky plné porozumění...